Derneğimiz Hakkında

BİZ KİMİZ?

Yarım asırlık geçmişiyle, birlik ve beraberliğimizin simgesi olan Derneğimiz, okul yıllarında içimize işleyen Kolej kültürü ve aidiyet duygusuyla; yaş, cinsiyet, mevki ayrımı olmaksızın bizleri kuvvetli bir gönül bağı ile birbirimize bağlamaktadır.

Cumhuriyetin meşalesi olan kıymetli okulumuzun mezunları olan bizler, Derneğimiz çatısı altında kenetlenerek bilgimiz, tecrübemiz ve sevgimizle hem camiamıza hem de vatanımıza fayda yaratacak işlere imza atmaktayız.

Pek çok farklı dönemden ve uzmanlık alanından gelen üyelerden oluşan Kurullarımız, tecrübe ve bilgiyi, dinamizm ve verimlilikle birleştirmekteler. Komitelerimiz; fark yaratacak ve fayda sağlayacak projelerle, özverili ve hedef odaklı bir şekilde çalışmalarını sürdürmekteler.

Faaliyetler, eğitim, spor, kişisel gelişim, sanat, eğlence, sağlık, dayanışma, network ve daha pek çok tema üzerinden kurgulanmakta, tüm üyelerimizin kendilerinden bir parça bulmaları, dahil olmaları hedeflenmekte.

Her bir üyemizin kıymetinin bilinciyle ve yüreğimizdeki Kolej sevgisiyle, birlik ve beraberlik içinde, saygı, hoşgörü ve sorumluluk bilinciyle çalışan büyük bir aileyiz ve birlikte güçlüyüz.

TARİHÇE

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği “Niçin Ankara Koleji Mezunlarına sahip çıkacak bir Mezunlar Derneği yok?” düşüncesinden doğan, 1967 yılında kuruluş hazırlıklarına başlanılan ve 11 Ocak 1968 tarihinde Ankara Valiliği’ne verilen bir dilekçe ile A. Berati Arısoy’65, Orhan Ertuğruloğlu’64, Zehra Odyakmaz’67, Ahmet Ertay’65 ve Necdet Atakul’65 tarafından kurulmuştur.

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği Tüzüğünün 2. maddesinde 1963 yılına kadar Türk Eğitim Derneği, bilahare TED Ankara Koleji Vakfı tarafından yönetilen Ankara’da kurulu ilk ve orta öğretim okullarında eğitim görenleri bir araya toplayarak,

a- Aralarında sosyal dayanışmayı sağlamak,
b- Okullarına, Türk Eğitim Derneği’ne ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübüne destek olmak, amacıyla kurulduğuna yer verilmiştir.

Kuruluşundan itibaren 2 yıl TED Genel Merkezi Mali Personeline ait bir odada, kendilerine tahsis edilen bir masada çalışmalarını sürdüren Mezunlar Derneği, 1970 yılında TED ve TED Ankara Koleji Vakfı Yönetim Kurullarının mali desteği ile ilk Lokalini Vali Dr. Reşit Caddesi ( şimdiki Cinnah Caddesi)  No:27/4’de açmıştır.

Daha sonra sırasıyla 1972 yılında Güneş Sokak No:12, 1974 yılında Ziya Gökalp Caddesi No:28/26, 1975 yılında Yeşilyurt Sokak No:1/2 adreslerinde açılan Lokallerle üyelerine yuva olmaya çalışan Mezunlar Derneği, TED tarafından satın alınarak bu günkü haline getirilen Kızılırmak No:8 adresindeki binada bir dairenin TED Genel Merkezi tarafından kendisine tahsis edilmesi ile gerçek Genel Merkezine kavuşmuş ve TED sosyal tesisi adı ile başlamış ve TORCH olarak devam etmiştir.

2013 yılı Ocak ayında hizmete açılan Kolej-IN, sosyal ve sportif amaçlı bir çok imkanı bünyesinde barındırmaktadır.

MİSYON & VİZYON

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği’nin Misyonu

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği, okulumuz mezunlarını ve üyelerini farklı platformlarda buluşturan ve kaynaştıran bir sivil toplum örgütüdür. Sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve entellektüel alanlarda okulumuz mezunlarına katma değer yaratıcı etkinliklere imza atar. Bu etkinliklerle, ulusal ve uluslararası ortamlarda mezunlarını buluşturur. Mezunlarının kültürel, sosyal ve mesleki birikimlerini TED Ankara Koleji’nin gelişimine katkıda bulunabilecek şekilde kullanabilmeleri adına faaliyetler düzenler. Sürdürülebilir iletişim ağı oluşturarak kaynaşma ve birliktelik sağlar.

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği’nin Vizyonu

TED Ankara Koleji Mezunları Derneği, köklü geçmişi ve sarsılmaz değerleri ile geçmişten geleceğe mezunlarını birliktelik çatısı altında toplar, kucaklar ve kolej ruhunu yaşatır.